Evde Satmak İçin Neler Yapılabilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:21

Evde satmak için neler yapılabilir sorusuna en iyi bir ev hanımı cevap verebilir. Evde satış yapma işini onlar bulmuş ve bunu yıllardan beri kuşaklara aktararak devam ettirmişlerdir. Evde ev hanımları çeşitli işler yaparak ek gelir yöntemleri oluşturmuşlardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • El işleri yapmak; işleme yelek, ceket, şal, patik, bere, atkı gibi ürünleri yapmaktadırlar
  • İğne oyası; yazma oyası, vitrin, mutfak dolap örtüsü, sehpa, masa örtüleri işlemek
  • Gazete kâğıtlarından süs eşyaları
  • Takı-toka; bileklik, kolye, tespih, anahtarlık çeşitleri yapmaktadırlar
  • Boyama; ahşap boyama ile toka, mücevher kutuları, tepsi ayna süslemeleri yapmaktadırlar.
  • Dikiş- nakış; giyim ürünleri, yastık, çarşaf, yorgan, nakışlı süslemeler yapmaktadırlar.
  • Havlu işlemeleri; havlu kenarlarına dantel, iğne oyası, havlunun üzerine panç süslemesi yapmaktadırlar
  • Bebek battaniyeleri ya da bebek beşik setleri; bunları el işi işleyerek yapanda var, kumaşla dikim yaparak yapan da var
  • İl işi oyuncaklar; tığ işi ya da çift mil diye nitelendirdiğimiz işleme yöntemleri ile oyuncak yapıp satanlar var

       Tüm bunları evden oturdukları yerden yaparak kendilerine ek gelir yöntemleri oluşturmaktadırlar. Aslında kadınların hayal gücü sınırsız denebilir. Çünkü gelir elde etmek için çok iş fikirleri üretebilmekte ve kendilerini motive ederek başarmaktadırlar.

Kadın İsterse Başarır

       Kadın isterse her şeyi başarmaktadır. Ülkemizin okutulmayan, küçük yaşta evlenen ya da kocası eve para getirmeyen birçok kadınımız bu ek gelir yöntemlerinden birini yaparak kendilerine gelir sağlamaktadır. Bazı kadınlarda bir restoran mutfağında çalışmaktansa kendi mutfağında çalışmayı daha çok sevmekte ve yaptığı yemekleri ev yemekleri satan ya da diret olarak müşterisine vermektedir. Tüm bu yollar kadınların hayatta kendileri için yaptıkları şeylerden sadece bir kaçıdır hatta buna kendisi içinden çok eşine ek gelir olsun, çocuklarına harçlık olsun diye yapan kadınlar var.

Ek Gelir Yöntemleri İle Çocuk Okutan Anneler

       Bu ek gelir yöntemleri ile çocuk okutan anneler var. Başka çaresi olmayan, okuma yazma bilmediği için iş bulup çalışamayan ama evde bu işlerden birini ya da bir kaçını yaparak çocuk okutan anneler var. Anneler bu ek işleri yaparken çocuklarına da örnek teşkil etmektedir. Kendi annemden örnek vermek isterim; benim annem biz küçükken kanaviçe işlemiş, dantel örtüler, masa örtüleri, vitrin, mutfak takımları işlemiş. Bizi belirli bir yaşa kadar babama destek olsun diye bundan kazandığı paralarla okuttu sonra biz büyüdük okul masrafları arttı babam hiç yetişemez oldu birikim yaptığı parayla bir inek aldı. O ineğe gözü gibi baktı hiç kötü davranmadı ona, sonra ineğin sütünü, yağını, peynirini sattı üniversiteyi de böyle okumamıza yardımcı olmakta. Babam her zaman der ki; “anneniz olmasa belki ben sizi yüksek okullarda okutamazdım. Anneniz size hem manevi hem maddi desteğim için bana çok kolaylık sağladı.” Der.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir